História spoločnosti
2021 ... intenzívny marketing pre naše výrobky
Otestovali sme úspešne a v spolupráci s AGRIKou sme spustili chov králikov. Krížence nemeckého obra a francúzskeho barana. Chováme ich vo výbehoch 4x4m, nie v klietkach. Krásne králiky, radosť na ne pozrieť...
V lete sme prvý krát dodali kavurmu do LIDLa.
Od leta sme zacali certifikovať Nárezové centrum a Baliareň pre mäsové výrobky. Dočasné schválenie sme dostali v decembri. Zatiaľ sme začali v prenajatých priestoroch v Sáse.
2020 ... keď staré končí, nové a COVID-19 začína ..
Rok katastrof, aspoň na prvý pohľad. Nič však nie je také zlé, aby nemohlo byť horšie. Vo februári nám obec Babiná vypovedala zmluvu na pasienky, lebo sme nemali uhradenú časť nájmu. Nájom sme nemali uhradený, lebo sme veľa investovali do spracovania hovädzieho mäsa. V marci začala pandémia COVID-19, akurát v čase, keď my sme rozbiehali obchod s KAVURMOU do Rakúska. Hranice sa zavreli, život zastal, naša výroba zastala tiež. Leasing platiť treba, nájom platiť treba, export zastal, kavurma stojí, príjmy klesajú k nule. Nuž keď sa darí, tak sa darí....
ALE, musíme prežiť, aj keby na chleba nebolo. Zrazu sme mali veľa času na vývoj produktov ako pastirma, hovädzia klobása, jerky a iné fajnovosti. Dotiahli sme proces výroby a konzervácie silného hovädzieho vývaru.
Dokúpili sme ďalšiu maštaľ aj s pozemkami a všetko sme predali sesterskej spoločnosti AGRIKA s.r.o.. Rodinná rada rozhodla, že FARMARIA sa bude predovšetkým venovať výrobe potravín a spracovaniu prvovýroby. AGRIKA bude prvovýrobca.
Otestovali sme chov brojlerov a sliepok. Predali sme 1800 ťažkých brojlerov (2-2,5kg, 4 mesiace chované) z AGRIKY a 400 našich. Všetko priamo z farmy. Záujem bol väčší ako sme mohli pokryť. Predali sme 300 sliepok. Začalo byť jasné, že bez elektrickej prípojky to ďalej nepôjde. Ani bez hniezd pre sliepky na produkciu vajec a upravený výbeh. My sliepky chováme vo výbehu, voľne na podstieľke, žiadne klietky. Rovnako aj brojlery. Výbeh je 3x väčśí ako určuje norma, aby si mohli aj trochu pobehať.
Získali sme prevádzkový úver zo SZRB SIH antikorona záruka 2b, ktorý nám veľmi pomohol prekonať následky pandémie COVID-19 a súvisiace poklesy tržieb. Využili sme ho najmä na rozšírenie produktového portfólia a dotiahnutie výrobných procesov. Využili sme ho naproduktívnejšie, ako sme vedeli, nechceli ho len bezúžitku prejesť, čo sa nám myslím aj podarilo.
2019 ... začíname s výrobou kavurmy
Keďže v maštali potraviny vyrábať nemôžeme, dohodli sme sa s partnerom, že výroba bude u neho. Má bitúnok a rozrábku, robí len hovädzie mäso. Prirodzene sa mi zdalo, že je to logické a ekonomicky najefektívnejšie urobiť výrobu spolu s ním ako budovať investične nákladné vlastné priestory na výrobu potravín na farme.
Prispôsobili sme teda priestory na bitúnku v časti rozrábky a spracovania mäsa, dokúpili technológie, vybudovali výstupnú chladničku, ...atď. V novembri 2019 sme konečne dostali dočasné povolenie na výrobu kavurmy a decembri urobili prvú šaržu.
V decembri sme dostali aj ponuku na odkúpenie nášho stáda kraviek do Bulharska aj s náčelníkom - býkom COSMOM. Neradi, ale chceli sme sa sústrediť na výrobu a predaj produktov, preto sme ponuku prijali a naše stádo cestovalo do Bulharska. Financie boli potrebné na podporu operačného kapitálu a na obstaranie materiálu.
V lete 2019 sme robili aj oddychové a karanténne miesto pre prevoz jalovíc z Európy do Turecka. Mali sme kontrakt s veľkou nemeckou firmou špecializujúcou sa na export jalovíc z Nemecka a Rakúska do Turecka. Pôvodne sme mali všetko pripravené pre farmu v Babinej, ale keďže tam nám majiteľ farmy urobil "psí kus" aký urobil, museli sme sa dohodnúť s farmou pri Lučenci. Nedokázali sme tam mať však náklady pod kontrolou tak, akoby sme ich mali v Babinej a preto sa partner rozhodol robiť karantény v Maďarsku. Aj napriek tomu sme urobili 450 jalovíc v 15 kamiónoch počas necelých 3 mesiacov.
2018 ... začiatok uplatňovania znalostí
Kúpili sme pozemky pod maštalou, ktorú sme kúpili v roku 2017. Začali sme systematicky vysporiadavať majetkové vzťahy k objektom a pozemkom na farme. Len pre predstavu, k základnému priestoru farmy malo majetkový vzťah okolo 40 majiteľov pozemkov, ich častí a objektov.
V tomto roku sa nám podarilo získať úver 400tis.EUR vďaka SZRB a.s. na doplatenie kúpnej ceny farmy podľa zmluvy a aj na obstaranie pozemkov pod objektami farmy. Potrebovali sme súčinnosť majiteľa farmy, ktorá je nevyhnutná pri bankovom financovaní, ktorú však neposkytol. Navyše chcel o 10 tis.EUR viac, ako bolo dohodnuté v zmluve a začal vydierať. Začal už aj špekulovať, že vlastne on predať farmu nechce a keď by ju mal predať, tak nie celú a aj tak za viac ako sme boli dohodnutí, ...atď. My sme už na vydieranie nepristúpili, žiadali sme naplnenie zmluvy, no majiteľ v decembri 2018 od zmluvy odstúpil. Vpodstate len potvrdil naše obavy, ktoré sme z jeho neseriózneho a špekulatívneho chovania za posledné 1-2 roky mali.
Zvieratá sme teda presunuli do vedľajších maštalí, ktoré už patrili nám.
Všetko zlé je na niečo dobré. Keďže sme včas a správne identifikovali riziká, od začiatku roka 2018 sme pracovali aj na diverzifikácii výroby. Prvovýrobu - chov mäsového dobytka sme idektifikovali ako rizikovú bez finalizácie produkcie. Inými slovami, ak sme nepredali tohoročné býčky do Turecka do októbra v roku, potom sme ich už nepredali v dobrej cene a každý kŕmny deň len zvyšoval náklady. Potom nás už spracovatelia alebo sprostredkovatelia vydierajú, lebo vedia, že ako chovateľ nemám veľa možností a musím predať aj za nižšiu cenu. Každý vie, že zviera nevypnem, nedá sa odložiť do skladu, žrať musí a krmivo musí byť kvalitné, aby straty neboli vyššie... Jediná cesta, ako toto riziko minimalizovať a maximalizovať zisk z chovu je finalizovať produkciu.
V spolupráci s tureckými partnermi sme pripravili výrobný program, ako zúžitkovať celé zvieratá, aj tie staršie a vyrobiť z nich kvalitné a chutné potraviny. Vytvorili sme si takto cestu k nezávislosti od výkyvov trhu so živými zvieratami. Už bolo len treba pripraviť výrobu, získať všetky potvrdenia, povolenia a pečiatky, odfinancovať stroje a technológie, získať trhy a zákazníkov, a aj pracovníkov, ... no úplná pohoda. Trvalo to 4 roky .... ale o tom potom.
2017 ... rok exportu jalovíc do Turecka
Keďže sme po roku mali dosť dobrý obraz o tom, čo kupujeme - akú farmu a od koho, rozhodli sme sa obmedziť svoje chovy na minimum a ako najvyššiu prioritu vyriešiť vlastnícke vzťahy k farme a k pozemkom pod ňou, aby sme neboli nijako v budúcnosti vydierateľní.
Chov sme obmedzili na 30 kráv chovaných v systéme dojčiacich kráv voľne na paši maximálny čas v roku. Samozrejme sme ich prehnali z času na čas aj do maštale, aby vedeli, kde sa majú vrátiť, kde je ich domov, kto je ich majiteľ a aj aby sa úplne nezvlčili. Preto boli naše kravky úplne krotké, dalo sa nimi pekne pracovať. Neboli to žiadne diviaky, aj keď každá mala svoju povahu a museli sme ju rešpektovať.
Začiatkom leta sme im kúpili mladého býčka plemena mäsový simentál s menom COSMO von Dobra voda, z Čiech. Spočiatku bol trochu divoký, nepoznal nás, prvé dni sa možno aj bál a preto pre istotu útočil na všetko, čo sa k nemu pohlo. Ale za týždeň sa ukľudnil, pustili sme ho ku kravkám a bol v raji. Síce aj potom si neodpustil ponaháňať trochu toho, kto sa mu nepáčil, najmä pastiera. Nakoniec pri veterinárnych zákrokoch chodil vždy prvý do klietky, ako sa patrí na vodcu stáda. Ale pracovitý bol, to sa mu musí uznať... A mal aj veľmi pekné potomstvo.
Od leta 2017 sme intenzívnejšie spolupracovali s partnermi na exporte jalovíc do Turecka na ďalší chov.
Na farme nám ešte pribudli prepelice a kozy.
Kúpili sme aj vedľajšiu maštaľ, ktorá susedila s našou farmou.
2016 ... rok náhradných riešení
Vo februári nám pribudol psík LAKA. Ostala posledná z vrhu, ktorý sme našli opustený. Terezka ju ošetrila, odčervila, nakŕmila, LAKA asi aj vďaka tejto starostlivosti prežila a odvtedy je ikonou farmy.
Čím hlbšie sme vnikali do celkového pozadia farmy, na ktorú sme mali uzavretú kúpnu zmluvu a za ktorú sme zaplatili aj zálohu, tým viac problémov začalo vychádzať na povrch a pôvodné ubezpečenia majiteľa farmy začínali mať váhu vákua.
Najmä pre všetky riziká, na ktoré sme prišli za 6 mesiacov skúmania pozadia farmy, sme sa rozhodli upustiť pre začiatok od nákladného a neistého chovu nového plemena oviec na Slovensku a zvolili sme cestu menej rizikového voľného odchovu jalovíc, kde sa doba obrátky mala pohybovať do 6 mesiacov. Predpokladali sme, že za túto dobu vyriešime problémy s farmou. Nechceli sme drahé a kvalitné ovce doviezť do neistého prostredia, kde by sme boli viac a viac vydierateľní.
Začiatkom roka 2016 sme obstarali 120 jalovíc slovenského strakatého dobytka. Pastviny, ktoré sme mali v správe od majiteľa farmy a ktoré mali byť bezproblémové, samozrejme problémové boli. Našťastie sme vo verejnej súťaži v lete 2016 získali od obce Babiná 75 ha pasienkov do nájmu a mali sme teda kde pásť jalovice.
V lete 2016 sme poskytli aj služby dočasného ustajnenia býčkov pri exporte do Turecka.
Čím viac sme pracovali, čím bol väčší pohyb na farme, tým boli finančné požiadavky za farmu a za pozemky na nás vyššie.
Na jeseň sme preto odpredali väčšinu základného stáda jalovíc.
2015 ... rok založenia spoločnosti
Spoločnosť vznikla v júli 2015. Hlavným zámerom spoločnosti bol chov oviec najmä na produkciu mlieka. Mali sme vybraté plemeno ASSAF a to najmä pre indikovanú produkciu mlieka. Boli sme aj toto plemeno pozrieť v jeho rodisku v Izraeli. Nebolo však možné plemenné základné stádo doviesť priamo z blízkeho východu z veterinárnych dôvodov. Uvažovali sme preto o dovoze základného stáda zo Španielaska alebo Bulharska.
Uzareli sme kúpnu zmluvu na nákup maštalí a začali riešiť ekonomiku projektu a jeho komplexné financovanie.